چک کردن زمان بوت سیستم عامل لینوکس

کاربران لینوکس به دلایل مختلفی ممکن است تاریخ و ساعت خاموش شدن یا ریبوت شدن سیستم و یا مدت زمان روشن بودن یا Uptime را لازم داشته باشند. در سیستم عامل‌های مختلف گاهی برای عیب‌یابی و رفع مشکلات می‌بایست زمانی که سیستم اخیراً Shutdown یا Reboot شده را موردبررسی قرار داد. برای این مهم در توزیعات مختلف Linux دستورات ساده‌ای وجود دارد.

در این مقاله به روش چک کردن زمان و تاریخ خاموشی، ریبوت و همین‌طور مدت زمانی که سیستم لینوکسی پس از بوت روشن بوده، می‌پردازیم.

چک کردن زمان بوت سیستم عامل

برای بررسی اینکه چه زمانی سیستم عامل بوت شده، از دستور who و آپشن -b استفاده می‌شود. خوشبختانه به دسترسی روت نیاز نیست.لذا ابتدا اپلیکیشن Terminal لینوکس را اجرا کنید و سپس دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

who -b

به این ترتیب تاریخ و ساعت آخرین بوت نمایش داده می‌شود.

بررسی زمان ریبوت‌های اخیر لینوکس

برای چک کردن اینکه سیستم لینوکسی در چه ساعت‌ها و تاریخ‌هایی ریبوت شده، می‌توانید از دستور last استفاده کنید. البته در صورت استفاده از این دستور، زمان بوت شدن سیستم عامل نمایش داده می‌شود که کمی با زمان خاموش و روشن کردن یا ری‌استارت متفاوت است.

در ترمینال لینوکس دستور زیر را اجرا کنید:

last -x reboot

به این ترتیب لیستی از تاریخ‌ها و ساعت‌هایی که اخیراً سیستم عامل ریبوت شده، نمایش داده می‌شود.

بررسی زمان آخرین ریبوت

برای چک کردن ساعت آخرین ریبوت، می‌توانید از دستور قبلی استفاده کنید و با اضافه کردن فرمان head و عددی مثل ۱ یا ۲، لیست را کوتاه کنید. به عنوان مثال برای چک کردن آخرین بوت سیستم عامل از دستور زیر استفاده کنید:

last -x reboot | head -1

و در نتیجه فقط آخرین ریبوت لیست می‌شود.

چک کردن زمان خاموشی در لینوکس

برای بررسی زمان Shutdown یا به زبان دیگر، خاموشی، می‌توانید از فرمان last و shutdown استفاده کنید. در این صورت بازه‌های زمانی که سیستم خاموش بوده، لیست می‌شود.

در ترمینال لینوکس دستور زیر را اجرا کنید:

last -x shutdown

و به این ترتیب لیستی از ساعت‌ها و تاریخ‌های خاموشی نمایش داده می‌شود.

چک کردن زمان آخرین خاموشی در Linux

برای این مهم می‌توانید از دستور قبلی استفاده کنید و برای فیلتر کردن نتایج، فرمان head را اضافه کنید. به عنوان مثال دستور زیر برای چک کردن آخرین خاموشی کاربرد دارد:

last -x shutdown | head -1

با توجه به عدد ۱ در انتهای فرمان فوق، فقط آخرین خاموشی لیست می‌شود. می‌توانید از اعداد دیگر هم استفاده کنید تا لیست کامل‌تری نمایش داده شود.

چک کردن مدت زمان روشن بودن سیستم لینوکسی

برای بررسی مدت زمان Uptime یا به زبان دیگر مدت زمانی که سیستم لینوکسی روشن بوده، می‌توانید از دستور uptime استفاده کنید که البته آپشن‌هایی دارد. برای خواناتر شدن خروجی این دستور، از آپشن -p استفاده کنید تا آپ‌تایم به صورت تعداد روز و ساعت و دقیقه نمایش داده شود.

بنابراین در ترمینال Linux فرمان زیر را وارد کرده و Enter را فشار دهید:

uptime -p

به این ترتیب همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تعداد ساعت‌ها یا Hours و روزها یا Days و دقایق یا Minutes که سیستم روشن بوده، نمایش داده می‌شود:

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده اند.پر کردن این فیلد ضروری است *